History

Nauru General Parliamentary Elections

2013 Election Results

Constituency of Buada

Roland Kun, 235 [elected]

Shadlog Bernicke, 233 [elected]

Bingham Agir, 203

Sean Halstead, 154

Vinson Franco Detenamo, 153

Arrow Depaune, 140

Ace Capelle, 139

Ishmael Fritz, 131

 

Total formal votes cast: 512

Total informal votes cast: 13

Total Votes cast: 525

 

Constituency of Boe

Mathew Batsiua, 279 [elected]

Baron Waqa, 224 [elected]

Bryan Star, 194

Abraham Aremwa, 172

Lidira Ephraim, 152

Kinza Clodumar, 138

 

Total formal votes cast: 474

Total informal votes cast: 10

Total Votes cast: 484

 

Constituency of Anabar (Anabar, Ijuw, Anibare)

Ludwig Derangadage Scotty, 255.300 [elected]

Riddell Akua, 242.500 [elected]

Tyrone Deiye, 208.700

Jaden Adun, 204.367

Melissa Ika, 165.117

Paul Nubwit Doguape, 136.717

 

Total formal votes cast: 495

Total informal votes cast: 15

Total Votes cast: 510

 

Constituency of Yaren

Charmaine Scotty, 303.067 [elected](second female to be elected into Nauru parliament)

Dr. Kieren Keke, 211.167 [elected]

Dominic Tabuna, 187.467

John Daigon Panen Julius, 170.333

Omeri Agigo, 142.667

Brian Amwano, 131.900

 

Total formal votes cast: 468

Total informal votes cast: 6

Total Votes cast: 474

 

 

Constituency of Aiwo

Milton Ross Dube, 310.450 [elected]

Aaron Stein Cook, 251.017 [elected]

Dantes Ingin Tsitsi, 228.433

Godfrey Awaire Thoma, 205.800

Pamela Eibutsina Scriven, 170.950

Lance Agir, 136.567

Preston Thoma, 134.633

Tazio Gideon, 119.383

 

Total formal votes cast: 682

Total informal votes cast: 17

Total Votes cast: 699

 

 

Constituency of Anetan (Ewa, Anetan)

Cyril Buraman, 321.819 [elected]

Marcus Stephen, 299.493 [elected]

Landon Deireragea, 264.029

Aloysius Gonzaga Namaduk, 185.562

Begg Adire, 177.245

Haseldon Buraman, 168.400

Paul Ika, 164.095

 

Total formal votes cast: 610

Total informal votes cast: 20

Total Votes cast: 630

 

Constituency of Meneñ

Sprent Arumago Dabwido, 374.758 [elected]

Lyn-Wannan Tawaki Kam, 356.112 [elected]

Squire Jeremiah, 303.370 [elected]

Lionel Aingimea, 272.512

Rykers Solomon, 253.298

Elvin Brechtefeld, 237.266

Doneke Jim Kepae, 228.710

Clint Deidenang, 191.806

Sambruce Akibwib, 188.619

Jerielyn Teleni, 186.341

Nemo Levi Agadio, 185.627

John Taumea Agadio, 172.250

Nickos Simon, 166.315

 

Total formal votes cast: 904

Total informal votes cast: 37

Total Votes cast: 941

 

 

Constituency of Ubenide (Denigomodu, Nibok, Uaboe, Baitsi)

David Adeang, 427.680 [elected]

Valdon Kape Dowiyogo, 388.999 [elected]

Russ Joseph Kun, 373.357 [elected]

Ranin Akua, 357.949 [elected]

Aloysius Amwano, 309.684

Julian Itsimaera, 309.271

Frederick Pitcher, 282.819

Samuel Hansome Adumur, 267.771

George Giovanni Gioura, 252.633

Vyko Adeang, 207.965

Renos Agege, 194.381

Arde Ricky Bam, 189.442

David Corey Dowiyogo, 180.847

Darned Dongobir, 172.084

 

Total formal votes cast: 1204

Total informal votes cast: 61

Total Votes cast: 1265